Jdi na obsah Jdi na menu
 


Námluvy skončily, jde se na věc

25. 3. 2015

Jistě jste už někdy viděli zvířecí námluvy. Málokomu se to asi podaří přímo ve volné přírodě, ale dokumentárních snímků tohoto druhu dnes už existuje celá řada. Takže, pokud jste ještě neměli to potěšení, vřele vám takovou podívanou doporučuji. A nejen kvůli poučení. Nepostrádáte-li smysl pro absurdní humor a k tomu nebezpečně vyvinutou představivost, může být pro vás tento zážitek zdrojem nebývalého veselí.

Víme o co jde: Ve snaze získat přízeň samic snaží se je samci rozličných zvířecích druhů přesvědčit o své neodolatelnosti pozoruhodnými úkony a výkony: zjevem, tancem, zpěvem, silou… Vynikají v tom zejména opeřenci. Kupříkladu rajky se vyšňoří do pestrého svatebního šatu a oslňují vyvolenou vášnivě červeným chvostem. Takřečené fregatky se zase nesmírně nafukují a naparují až do obludných rozměrů; jejich samičkám to bůhví proč imponuje. A zatímco ptáček zvaný pipulka při svatebním tanečku zcela neomaleně vystrkuje na samičku řiť, tučňáci se chovají o poznání galantněji – nosí vnadným samičkám dárky v podobě kamínků na stavbu hnízda.

Některé způsoby zajisté snesou analogii s lidskou říší: Nesmělí mladíci jeví při námluvách rovněž nápadně červené zbarvení. Ti sebevědomější volí někdy způsob fregatek a džentlmeni si nezadají s tučňáky. Dovedete si ovšem představit, jaképak asi následky by mělo pro mladého muže, který přišel žádat o ruku své vyvolené, kdyby se přitom zachoval jako pipulka? A to jsme zatím jenom u opeřenců. Co teprve někteří savci.

K velmi svérázným prostředkům sahá jistý druh jelenů: Samec, který chce zaujmout blízkou laň, se s prominutím důkladně počůrá a ještě u toho táhle ostentativně říhá. Trapné, že? Uchýlit se k něčemu takovému by si nejspíš netroufl ani ten nejotrlejší bohém opovrhující všemi konvencemi, leda snad v tom případě, že by usiloval o efekt zcela opačný a s trvalou platností.

Ale existuje ještě jiná analogie milostných aktivit zvířat, aktuální právě pro tyto dny. Roztouženými samci usilujícími o přízeň vybíravých samiček jsou nyní politické strany a samičkami samozřejmě my voliči. V předvolebních námluvách vyvinou „samci“ obrovské úsilí, aby demonstrovali svou neodolatelnost. Vábí „samičky“ přitažlivostí svých programů, ale také tanečky, luzným zpěvem, (klidnou) silou a dárky – třeba předvolebními gulášky nebo vegetariánskou řeřichou. A slibují, že budou vzorně pečovat o potomstvo, jež vzejde z intimního spojení odehrávajícího se cudně za plentou. Není-liž pravda? Takže dobře vybírejte vážené kolegyně samičky, aby potomstvo budoucích čtyř let nebylo neduživé.